yukarı
Kısa Kısa

Skoda Kamiq: Skoda'nın en küçük SUV'u netleşti

Mazda CX-3, Renault Captur gibi şehirli SUV'lar yaşadı! Her oyunu oynayabilecek bir arkadaş geliyor...

kaynak: Skoda

Seat Arona ve VW T-Cross'un Çek muadili Skoda Kamiq hakkındaki ilk detaylara şu haberimizde değinmiştik. Cenevre Otomobil Fuarı'nda netleşen ayrıntılarla değerli (ve genç) okurlarımızı küçük SUV Kamiq'e hazırlamaya devam ediyoruz...

 

1 - Boyut önemli

 

4,24 m'lik uzunluk ve 2,65 m'lik aks aralığıyla Kamiq, arka koltuktaki yetişkin dizler için cömert bir hacim sunacak. 

 

Yerden yüksek yapı Kamiq'e maceracı ve güven veren duruş kazandırırken, 1,53 m'lik tavan yüksekliği kafaları ferahlatan bir unsur olacak.

 

Jant genişliklerinin ise 16 ila 18 inç arasında değişmesi bekleniyor.

 

 

2 - Bagajın kadar varsın

 

Çoğu kompakt hatchback'ten kısa olmasına rağmen 400 litrelik bagaj hacmiyle parlıyor Skoda Kamiq. Arka koltuk sırtlıklarını yatırıp hacmi 1.395 litreye kadar çıkarmak mümkün. 

 

Opsiyonel katlanan ön koltuk sayesinde 2,4 m uzunluğunda eşyaları taşımak da mümkün olacak.

 

 

3 - Yeni Skoda tarzı

 

Skoda Kamiq, tıpkı kendisi gibi yeni nesil Skoda Scala ile aynı çizgide bir tasarım diline sahip olacak. 

 

En önemli fark, Yeti'yi anımsatan bir şekilde, ön farların üstüne ayrı bir çizgi çeken LED gündüz farları. Eğer opsiyonel full LED kutucuğunu işaretlerseniz, ana farların üstünde 3D kristal görünümlü dört adet mücevheriniz olacak. Yani adeta...

 

 

4 - İçi de Scala yolunda

 

Kokpit tasarımlarında süper mantıklı ergonomiye biraz da heyecan katmaya başlayan Skoda, Kamiq'te bu eğilimi tekrarlıyor. 

 

Yüksek kalitede oluşuyla şaşırtmayacak olan kabinde, dijital gösterge paneli ağız sulandıran, bütçe bulandıran bir seçenek olacak. En büyüğü 9,2 inç (6,5", 8" ve 9,2") olan bilgi ve eğlence ekranıysa kendi sınıfının şimdilik en geniş örneği. 
 


 

5 - Motor stoğu kuvvetli Kamiq

 

Motorlarda şimdilik herhangi bir sürpriz ya da - bu aralar moda olduğu üzere - elektrikli bir alternatif yok ama VW'nin sağlam bir cephaneliği var malum.

 

Listenin başında 95 hp'lik 1.0 TSI var. Şanzımanı 5 ileri manuel. Aynı motorun bir de 115 hp ve 7 ileri DSG şanzıman seçenekli daha güçlü bir hali olacak.

 

Benzinlilerin en güçlüsü ise dört silindirli ve 150 hp'lik 1.5 TSI olacak. Lakin mevcut T-Roc'a da bakarak, fiyatının pek öyle mantıklı sınırlarda kalmayacağını şimdiden söyleyebiliriz.

 

Dizelde 115 hp'lik 1.6 TDI'ın kadroda olması kesin gibi. Ölü yatırım yapmak isterseniz aklınızda olsun. Otogazlı seçenek 1.0 G-TEC (90 hp) de dizele ilginç bir alternatif olabilir. Buralara gelir mi bilinmez gerçi.

 

Ama ideal motor/şanzıman paketi şimdiden belli: 1.0 TSI 115 hp - DSG.

 

Peki acaba Skoda Kamiq 2019 sonunda Türkiye'ye gelir mi sence?

İnanırsak olur bence...