yukarı

Mercedes

CLA

235.500 - 561.000 TL
Kampüste bir Mercedes
6.8
Arabazzi ortalama puanı
Sürüş
6.5
Konfor
6
Kalite
8
Kullanışlılık
6
Cazibe
7.5
0
Kullananlar
ortalama
puanı

CLS’nin tarzını kompakt prestij sınıfında yaşatmaya çalışan, Mercedes’e giriş dersinin ikinci dönemi Mercedes CLA. İlk ders bildiğiniz gibi eski A Sınıfı idi. 

 

Belki fark ettiniz, CLA’da da durum pek parlak değil. Belki tarzı, fiyakası yerinde ama konfor ve kullanışlılık pek ortalarda görünmüyor. 

 

Lüzumsuz SW 'Shooting Break' bile, sadece 25 litre bagaj farkıyla, daha manalı bir CLA'ya dönüşemedi. Zaten an itibariyle Türkiye'de satış dışı kendisi.

 

Neyse iyi tarafından bakalım. Pek yakında, yeni A Serisi'nin izinden gidip değişecektir CLA. Ama önce A Serisi'nin şöyle güzel bir satmasını ve sonra gençlerin yenilik beklentisine girmesini beklemesi lazım.

Mercedes CLA

Dış Tasarımı

Girişte de belirtildiği üzere, şık CLS’nın çizgilerini kompakt sınıfa CLA ile taşımak istemiş Mercedes. Aslında pek çok açıdan başarılı da olmuş. Bu coupé’msi tasarım, eski A Sınıfı’nın sedanı CLA’yı hem daha çekici hem de algıda daha kıymetli gösteriyor.

 

Tabii, bu arkaya doğru alçalan çizgilerin konfor ve kullanışlılıkta bir bedeli var. Ama bu bedel, konfordan önce karizmayı düşünen genç kesimi çok da rahatsız etmeyecektir. 

 

Makyajla birlikte gelen ufak değişiklikler far tasarımları, tamponlar ve hava çıkışlarının tasarımında gizli. Evet, çoğu açıdan şık ve havalı duran bu küçük prestij modeli, satış rakamlarıyla stile öncelik veren Mercedes’i haklı çıkardı.

 

Stil demişken, türünün bu sınıftaki tek örneği CLA Shooting Brake, Mercedes’in kompakt sedanına yeni bir hava kattı diyebiliriz. Bu kasa tipi CLA’ya station wagon kullanışlılığı katmış gibi dursa da hakikat pek öyle değil. Sedan versiyonla Shooting Brake arasındaki bagaj hacmi farkı sadece 25 lt! Zaten bizde pek de ortalarda görünmedi.

İç Mekân
"Coupé’msi tasarım, eski A Sınıfı’nın sedanı CLA’yı hem daha çekici hem de algıda daha kıymetli gösteriyor"
Ümit Şen

Mercedes CLA Rakipleri