yukarı

BMW

5 Serisi

331.900 - 613.600 TL
7 Serisi'ne gerek kaldı mı?
9
Arabazzi ortalama puanı
Sürüş
9
Konfor
9
Kalite
9.5
Kullanışlılık
9.5
Cazibe
8
0
Kullananlar
ortalama
puanı

40 yılı aşkın bir süredir,büyük, pretijli, sportif ve konforlu bir araba arayanlar 5 Serisi’nin de ziline basıyor. 

 

Zira, arkadan itiş avantajı, iç mekânı kalitesi, sunduğu hacim, konfor ve sportif genleriyle BMW 5 Serisi her seçimde iktidar adayı. 

 

90’lı yılların başında hayatımda ilk kez bir BMW 5 Serisi’ne bindiğimde şahit olduğum konfor ve iç tasarımın yüzüme kondurduğu tebessümü unutamam. Bugün de durum çok farklı değil aslında. 

 

7 Serisi’nin sahip olduğu hemen bütün teknolojileri daha kullanışlı bir pakete sığdıran BMW 5 Serisi, Mercedes E Serisi’nin konfor krallığına da hiç olmadığı kadar yaklaşmış durumda. 

BMW 5 Serisi

Dış Tasarımı

Tüm Fotoğraflar

Bazıları yeni BMW 5 Serisi’ni fazla tutucu olmakla suçlayabilir. Biz de tasarımın biraz daha özel hissettirmesi gerektiğine ve hatta bu yeni modelin bir E Sınıfı klasında görünmediğine inananlardanız. 

 

Ama iki önceki kalkık kaşlı 5 Serisi’nin hatırlayınca, klasik BMW çizgilerine sadık kalmanın çok da yanlış bir strateji olmadığını düşünüyor insan. 

 

Sonuçta her zamanki çizgilerini küçük, tatlı evrimlerle yeni nesile aktarmış BMW 5 Serisi... Olgun ama sportif, keskin ve dinamik çizgiler.

 

Aslında BMW 7 Serisi’nin daha mantıklı, “Patron geliyo!” diye bağırmayan boyutlardaki hali 5 Serisi. 4,94 m’lik uzunluğuyla keyifli yolculuklara çıkmak isteyen “paçayı sıyırmış” sürüşsever aileler için ideal. 

 

Boyutlardaki artışa (+3 cm boy, 1 cm genişlik) rağmen, BMW 5 Serisi 100 kg’a kadar hafiflemiş.

 

Bu başarının arkasında BMW’nin alüminyum ağırlıklı yeni platformu yatıyor. Yeni 5 Serisi’nde daha fazla alüminyum, magnezyum ve titanyum kullanılabilmiş olması onu hafifletmekle kalmayıp direncini de artırmış durumda. 

İç Mekân
"Aslında 7 Serisi’nin daha mantıklı, “Patron geliyo!” diye bağırmayan boyutlardaki hali BMW 5 Serisi"
Ümit Şen

BMW 5-Serisi Rakipleri